Araç Sorgulama


Araç Sorgulama
Araç Sorgulama

Günümüzde yeni bir araba alırken cezasını, kazasını, bandrol ve diğer borçlarını, trafik cezası sorgulaması gibi araç sorgulama işlemleri yapılır. Bunlar internetten ücretsiz olabildiği gibi cepten mesajla araç sorgulama işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Araba sorgulama yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaların başında plaka yerine şasi numarası ile araç sorgulama yapmaktır. Zira almak istediğiniz ikinci el arabanın plakası değiştirilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda mağduriyet yaşanmaması için motor şasi no ile araç sorgulama yapılarak kaza geçmişi gibi bilgilere ulaşılabilir.

Araba sorgulama hizmetleri hem devlet eliyle hemde özel sektör firmaları tarafından sunulmaktadır. Açıkçası ikinci el araç almak isteyen bir vatandaşın 4 lira ödeyip belki de almayacak olduğu araba hakkında bilgi sahibi olması pek akıllıca ve vicdanlıca değil. Ama yapacak bir şey yok, maalesef ki e devlet sistemi, almak istediğiniz araç ile ilgili bir çok bilgiyi sunmuyor. Bu sebeple özel sektör ya da devlet sitelerine bir miktar para yedirmek gerekiyor.

Püf noktasını öğrendikten sonra diğer teknik ayrıntılara girelim. Trafik cezası sorgulama yapmak için iki kanal bulunur. Bunlardan ilki Gelir İdaresi Başkanlığı ( GİB) tarafından sunulan plaka no ile trafik cezası sorgulama servisidir. Bir diğeri de Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından sunulan ve otopark cezası sorgulama ekranıyla bir olan plakadan trafik cezası sorgulama servisidir. Bu iki servis ücretsiz olarak araç bilgilerini paylaşmaktadır. Bir diğer servis de e-devlet kanalıdır. Bunun için de e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır.

Araç ceza sorgulama başta olmak üzere araç hasar sorgulama, mtv vergi borcu sorgulama gibi daha bir çok araba sorgulama servisini cep telefonu ile kısa mesaj göndererek yapabilmektesiniz. Fakat bunun için de sorgulama başına 4 lira gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Kısacası eğer ikinci el araba sorgulaması yapacaksanız dikkatli olunuz ve her plaka numarasını sorgulamayınız. Zira faturalı hat kullanıyorsanız farkına geç varmanız halinde haftalık benzin parasını mesaja gömeceğinizi unutmamanızı belirtmek isterim.

Leave a Reply