Trafik Cezası Sorgulama


Trafik Cezası Sorgulama
Trafik Cezası Sorgulama

Aracınıza kesilen trafik cezasını plakadan trafik cezası sorgulama kısmı ile öğrenebilirsiniz. Egm ya da Gib plaka no ile trafik cezası sorgulama sistemi intvd olarak da bilinen internet vergi dairesi üzerinden sağlanmaktadır. Araç sahipleri plakalarına kesilen herhangi bir trafik cezasını araç borç sorgulama sistemi sayesinde öğrenebilir.

Bunun yanı sıra e-devlet kapısından da trafik cezası sorgulama imkanına sahipsiniz. Sürücüler e-devlet şifresini ve tc kimlik no bilgilerini e devlete girdikten sonra ister Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) isterse de Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) sorgulama sayfaları üzerinden üzerlerine bulunan araçlar hakkında trafik cezası borç sorgulamasını gerçekleştirebilirler.

Plakadan trafik cezası sorgulama yapmak için edevlet üzerinden giriş yapınız. Daha sonra araç plakası girerek araç hakkında Gib ve Egm’deki trafik kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Araç plaka no ile trafik cezası ve araç hakkında emniyet genel müdürlüğü trafik şube kayıtlarında yer alan bilgilere ulaşabilirsiniz. E devlet üzerinde yer alan araç sorgulama ile ulaşacağınız bilgiler şu şekilde;

Plakadan araç trafik cezası sorgulama hizmet ile, bir araca ait plaka numarasını girerek ilgili plakadan araç sorgulama hakkında kayıtlı olan genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir araca trafik cezası aracın durdurularak kesilebileceği gibi EDS ya da radar gibi sistemler sayesinde kamera görüntüleri üzerinden de kesilip adresinize gönderilmektedir. Kimi durumlarda elinize ulaşmayan trafik cezası bildirim tebligatı olup olmadığına dair kesin bilgi almak için plaka no ile araç sorgulama yaparak hem trafik cezası sorgulama hemde arabanıza ait varolan diğer araç borçları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Plakanıza kesilen trafik cezasını vaktinde öderseniz cezanın 3/1’ine kadar indirimden yararlanabileceğinizi unutmayınız.

Leave a Reply